Remiantis Nacionalinių sveikatos institutų sveikatos interviu tyrimo (NHIS) duomenimis, melatoninas, geriausiai žinomas kaip miego pagalbininkas, yra vienas iš penkių dažniausiai vartojamų maisto papildų JAV. Ir tai nenuostabu, atsižvelgiant į tai, kad beveik 40% amerikiečių praneša, kad turi problemų užmigti, remiantis 2013 m. PloS ONE tyrimais .
Nuo pat atradimo 1950-ųjų pabaigoje melatoninas tapo gerai žinoma natūralia miego priemone. Tačiau įsigilinę į faktus, galite nustebti, kas iš tikrųjų yra melatoninas ir ką mokslininkai teigia, kad tai gali padaryti jūsų organizmui.
Melatonino faktai
Turinys
Melatoninas yra hormonas, kurį organizme gamina kankorėžinė liauka, maža liauka, esanti giliai smegenyse. Kankorėžė išskiria melatoniną, reaguodama į sumažėjusią šviesą. Manoma, kad endogeninis melatoninas – natūraliai organizme randamas melatoninas – padės jums vis labiau miegoti, kai vakaras prasideda ir artėjant miegoti.
Melatonino papildai (vadinami egzogeniniu melatoninu) paprastai yra sintetiniai hormonai. Jų galima įsigyti JAV be recepto, nors jums reikia recepto daugelyje kitų šalių.
Melatoninas dažniausiai naudojamas kaip priemonė nuo miego, tačiau žmonės dažnai ją neteisingai supranta, sako Michaelas Grandneris, MD, miego ir sveikatos tyrimų programos direktorius Arizonos universiteto Medicinos koledže Tuksone.
„Melatoninas neveikia kaip receptinė migdomoji tabletė. Tai daug niuansuotesnė “, – sako jis. „Melatoninas gali padėti kam nors greičiau užmigti ir padėti užmigti naktį, tačiau daugelis papildų gamintojų žada.
Grandneris sako, kad kai kuriems žmonėms melatonino papildai gali pagerinti gebėjimą greičiau užmigti, tačiau kiek jie bus nedideli, išmatuoti minutėmis, o ne valandomis. Jis sako, kad melatonino papildai geriausiai tinka tiems, kurie turi lengvų miego problemų.
Iš tikrųjų Amerikos miego medicinos akademija teigia, kad melatoninas gali būti naudojamas kai kurioms problemoms, susijusioms su miego laiku, tačiau tai nėra rimtos miego problemos, tokios kaip lėtinė nemiga, sprendimas.
Melatonino dozavimas
„Grander“ pasisako už mažas melatonino dozes, kad priverstų organizmą manyti, kad papildas yra natūralus signalas, o tai reiškia, kad organizmas klysta kaip papildas, skirtas natūraliai jūsų organizmo melatonino gamybai. Jei jūs užliejate kūną itin dideliu melatonino kiekiu, jis įspėja, kad yra tikimybė, kad jūsų kūnas tiesiog jį panaikins, laikydamas jį klaidos signalu.
Dėl šios priežasties jis siūlo pacientams pabandyti išgerti pusę miligramo melatonino maždaug vieną ar dvi valandas prieš einant miegoti. Tačiau gali tekti eksperimentuoti su laiku ir didesne doze. Štai pavyzdys, ką sako tyrimas:
Suaugusiesiems, kuriems sunku užmigti įprastą miegą (uždelsto miego fazės sindromas) : 2010 m. „ Sleep“ apžvalgoje nustatyta, kad tyrimuose, kuriuose buvo skiriama 0,3–5 miligramų melatonino per naktį, dalyviai padarė išvadą, kad melatoninas teigiamai veikia bendrą miego laiką ir miego pradžia.
Suaugusiesiems, kurie turi miego sutrikimų, kuriuos sukelia beta adrenoblokatoriai (vaistai nuo aukšto kraujospūdžio): 2012 m. Atliktas miego tyrimas parodė, kad 2,5 miligramo melatonino kapsulės, išgertos vieną valandą prieš miegą kiekvieną naktį, padidino dalyvių bendrą miego laiką 36 minutėmis ir sutrumpino laiką jiems prireikė aštuonių minučių užmigti.
Suaugusiems 65 metų ir vyresniems, turintiems miego sutrikimų: su amžiumi natūrali melatonino gamyba gali sumažėti, todėl senstant atsiranda daugiau miego problemų. 2019 m. Apžvalgoje, kurioje dalyvavo tik mažiausiai 65 metų amžiaus suaugusiųjų tyrimai, padaryta išvada, kad tiems dalyviams buvo naudinga nuo 1 iki 6 miligramų melatonino per naktį.
Vaikai, turintys autizmo spektrą (nuo 2 iki 18 metų), kuriems yra uždelstas miegas: vienas tyrimas žurnale „Pineal Research“ leido vaikams, sergantiems autizmu, kiekvieną naktį gauti 5 miligramus kontroliuojamo atpalaidavimo (arba laiko išsiskyrimo) melatonino. Mokslininkai padarė išvadą, kad papildai pagerino 47 iš 51 tyrime dalyvavusių vaikų miegą ir vidutiniškai pagerino 30 minučių miegą.
Ar galite perdozuoti melatonino?
Mažai tikėtina, kad išgėrę didelę melatonino dozę patirsite rimtų šalutinių poveikių, tačiau jūs taip pat negalite jaustis taip puikiai, sako Grandneris. Galite patirti pykinimą ar galvos skausmą. Tačiau tai truks neilgai – melatoninas organizme išlieka tik apie penkias valandas.
Melatonino šalutinis poveikis
Kai kurie vartotojai praneša apie galvos skausmą, skrandžio sutrikimus ar dienos mieguistumą po melatonino vartojimo. Amerikos miego medicinos akademija neleidžia demencija sergantiems žmonėms vartoti melatonino, nes tai gali padidinti jų kritimo riziką arba padidinti dezorientacijos jausmą naktį. Taip pat žinoma, kad vyresnio amžiaus žmonės ilgiau išlieka aktyvūs, o tai gali sukelti mieguistumą dieną.
Tačiau apskritai melatoninas, naudojamas kaip priemonė miegui trumpam laikui (mažiau nei šešiems mėnesiams), laikomas saugiu. Kadangi dauguma tyrimų, ypač tų, kurie žiūri į miegą ir melatoniną, trunka tik tris ar keturias savaites, reikia daugiau tyrimų apie galimą ilgalaikį melatonino papildymo poveikį.
Taip pat reikia nepamiršti ir kitų aplinkybių. Mokslininkai atranda, kad melatoninas vaidina svarbų vaidmenį daugelyje sveikatos komponentų, išskyrus miegą, įskaitant nerimą, migreną, širdies funkciją, imuninį atsaką, virškinimą, depresiją, vaisingumą ir dar daugiau.
Pavyzdžiui, 2013 m. Žurnale „Andrology Journal“ buvo padaryta išvada, kad melatoninas gali neigiamai paveikti vyrų spermos kokybę. Floridos valstijos universiteto mokslininkas Jamesas Olcese sako, kad melatoninas taip pat gali turėti įtakos moterų vaisingumui. Jei bandote pastoti, šiuo metu esate nėščia ar maitinate krūtimi, prieš pradėdami vartoti melatonino papildą, pasitarkite su gydytoju.
Melatonino maišymas su kitais vaistais
Melatoninas turi įvairų poveikį, kai jis sumaišomas su receptiniais vaistais. Pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligų tyrimų žurnale atlikti tyrimai parodė, kad melatoninas gali būti naudingas žmonėms, vartojantiems beta adrenoblokatorius, nes šie vaistai nuo aukšto kraujospūdžio sumažina natūralią organizmo melatonino gamybą. Tačiau žmonės, vartojantys kraują skystinančio varfarino, gali norėti vengti melatonino, nes jis gali trukdyti kraujo krešėjimui, teigiama 2016 m. „ Life Sciences Journal“ tyrime .
Kai kurie tyrimai taip pat nustatė galimą melatonino pridėjimo prie gydymo, apimančio selektyvius serotonino reabsorbcijos inhibitorius (SSRI) depresijai ir bipoliniam sutrikimui, naudą. Melatoninas taip pat gali sąveikauti su imunosupresantais ir vaistais nuo epilepsijos.
Esmė: Kiekvienas, vartojantis receptinius vaistus, turėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju, prieš pridėdamas melatonino papildą prie savo dienos režimo, sako Grandneris.
Kaip išsirinkti melatonino papildą
Kalbant apie papildomą patikimumą, yra daug norimų rezultatų, rodo klinikinės miego medicinos tyrimai . Pavyzdžiui, nustatyta, kad melatonino kiekis maisto papilduose svyravo nuo 83% iki 478% daugiau, nei nurodyta produkto etiketėje. Jis taip pat nustatė šokiruojantį kintamumą tarp partijų-melatonino kiekis svyravo net 465%, lyginant skirtingas to paties gamintojo to paties produkto partijas.
Grandneris sako, kad vartotojas negali daug ką padaryti, išskyrus pirkimą iš geros reputacijos prekės ženklo. „Ieškokite didesnių ir labiau įsitvirtinusių bendrovių“, – sako jis. „Jie turi daugiau prarasti, jei parduoda prastesnius produktus“.
Šaltiniai
Visoje šalyje atliktas tyrimas praneša apie amerikiečių natūralių produktų naudojimo pokyčius . Nacionaliniai sveikatos institutai. Žiūrėta 2021-03-03.
Melatoninas: ką reikia žinoti Nacionalinių sveikatos institutų papildomos ir integruotos medicinos centras. Žiūrėta 2021-03-03.Ferracioli-Oda E, Qawasmi A, Bloch M. Meta-analizė: melatoninas pirminių miego sutrikimų gydymui . PLOS ONE . 2013; 8 (5).Attenburrow MEJ, Cowen PJ, Sharpley AL. Mažos melatonino dozės pagerina sveikų vidutinio amžiaus asmenų miegą . Psichofarmakologija . 1996; 126: 179-81.Geijlswijk I, Korzilius H, Smits M. Egzogeninio melatonino naudojimas uždelsto miego fazės sutrikimo atveju: metaanalizė . Miegoti . 2010; 33 (12): 1605-1614.Scheer F, Morris C, Garcia J ir kt. Pakartotinis melatonino vartojimas pagerina miegą hipertenzija sergantiems pacientams, gydomiems beta adrenoblokatoriais: atsitiktinių imčių kontroliuojamas tyrimas. Miegoti . 2012; 35 (10): 1395-1402.Brzezinski A, Vangel M, Wurtman R ir kt. Egzogeninio melatonino poveikis miegui: metaanalizė . Miego medicinos apžvalgos . 2005; 9 (1): 41-50.Sackas R ir kt. Miegą skatinantis melatonino poveikis: kokia dozė, kam, kokiomis sąlygomis ir kokiais mechanizmais? Miegoti . 1997; 20 (10): 908-915.Wasdell MB, Jan JE, Bomben MM ir kt. Atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamas tyrimas, skirtas kontroliuojamo atpalaidavimo melatonino gydymui dėl uždelsto miego fazės sindromo ir sutrikusios miego priežiūros vaikams, turintiems neurologinio vystymosi sutrikimų . Pineal Research žurnalas . 2008; 44: 57-64.Dolberg O, Hirschmann S. Grunhaus L. Melatoninas miego sutrikimų gydymui esant dideliam depresiniam sutrikimui . Amerikos psichiatrijos žurnalas . 1998; 151 (8): 119-1121/.Härtter S, Grözinger M, Weigmann H, Röschke J, Hiemke C. Padidėjęs geriamojo melatonino biologinis prieinamumas po fluvoksamino vartojimo . Klinikinė farmakologija ir terapija . 2000; 67: 1-6.Olcese J. Melatoninas ir moterų reprodukcija: besiplečianti visata . Endokrinologijos ribos . 2020; 11: 85.Luboshitzky R, Shen-Orr Z, Nave R, Lavi S, Lavie P. Melatonino administracija keičia sveikų vyrų spermos kokybę . Andrologijos žurnalas. 2002; 23: 572-578. Ashy N, Schroff K. Galimos melatonino ir varfarino sąveikos su vaistais įvertinimas: atvejų serija . „Life Science Journal“ . 2016; 13 (6).Buscemi N, Vandermeer B, Pandya R ir kt. Melatoninas miego sutrikimams gydyti: santrauka. AHRQ įrodymų ataskaitos santraukos . 2004; 108.Besag FMC., Vasey MJ, Laoso KSJ ir kt. Nepageidaujami reiškiniai, susiję su melatoninu gydant pirminius ar antrinius miego sutrikimus: sisteminė apžvalga . CNS vaistai . 2019; 33: 1167-1186.